BALIKESİR ARKEOLOJİ BULUŞMASINDA; “KÜLTÜR VARLIKLARI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” DEĞERLENDİRİLDİ

BALIKESİR ARKEOLOJİ BULUŞMASINDA; “KÜLTÜR VARLIKLARI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” DEĞERLENDİRİLDİ

Kentimizin ev sahipliğini yaptığı, Balıkesir Kent Konseyi tarafından 3.’sü düzenlenen Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunda; “Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik” teması, konunun uzmanları tarafından düzenlenen oturumlarda ele alınarak, Balıkesir’deki kazı çalışmalarının son durumu hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verildi.

Katılımcılar ile yapılan Müze ziyaretinin ardından Sempozyumun son gününde; bölgedeki kazı alanlarında incelemeler yapıldı. İlk ziyaret, Kyzikos kazı bölgesinde gerçekleşti. Programdaki ikinci ziyaret olarak planlanan Erdek Zeytinli Ada kazı bölgesi, şiddetli lodos nedeniyle güvenlik açısından iptal edilmesi üzerine katılımcılar Kirazlı Manastırı ziyareti gerçekleştirdi.

Sempozyum açılışına; Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir ve Bandırma Kent Konseyi üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Sempozyum açılışında konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun;

“Tarihin en önemli kesişim noktalarından biri olan Bandırma her daim önemli bir kent pozisyonunda yer almıştır. Bunun önemini de gerek Daskyleion antik kentinin varlığından hem de sınırlarımıza yakın olan Kyzikos Antik Kentinin var olması özelinde anlayabiliriz. Bu iki antik kentin en temel özellikleri bulundukları tarihi çağ içerisinde dönemlerinin en önemli ve en özel kentleri olmasıdır. Daskyleion antik kentinin Anadolu medeniyetinin merkezi, Kyzikos antik kenti ise döneminin en zengin liman kentidir.

Bu iki değerli mirasın ve kültür hazinesinin korunması ve turizme kazandırılması için tüm çabamızla desteklerimizi sunuyoruz. Gerek maddi yönden gerekse manevi yönden bu iki değerli kazının kentimiz kültürel mirasına katkı sunduğu bir gerçek. Bu vesile ile kentimizde gerçekleşen Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunun bilim dünyasına ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da konuşmasında; “Belediyecilikte 5 tane şiarımız var. Katılımcı Belediyecilik de bunlardan bir tanesi. Şehirde söyleyecek sözü olan herkesin fırsat bulması ve işlerini yapmasını ifade ediyor. Bu anlamda Balıkesir’de bir birliktelik var. Siyasi görüşü ne olursa olsun, yaptığı işte uzman olan insanları bularak bir araya getirip, o değeri Balıkesir’in faydasına dönüştürmek. Bunda oldukça başarılılar. Çok fazla ödül aldık. Bu sempozyum sürdürülebilirlikle alakalı. Arkeolojik çalışmalar sürdürülebilir olduğunda başarıya ulaşılıyor. Bu noktada; Valimizin ve üniversitedeki hocalarımızın tam desteğini alıyoruz. Her geçen gün kamuoyunun da desteğini alarak artı bir değer olarak arkeolojik kazıları gündemde tutabiliriz. Balıkesir, Türkiye ve Dünya tarihi için önemli olan bu kazılarda görev alan ve sempozyuma destek veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Yerel yöneticiler olarak tam destek veriyoruz. Şehrimiz için güzel işler yapmak istiyoruz.” dedi.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.